O NÁS

Společnost Kentigen s.r.o byla založena v roce 2013. U jejího zrodu stáli otec a syn, Ivan a Marek Šantavý, kteří dodnes firmu vedou a řídí.

Ivan Šantavý vede hodonínskou pobočku a stará se o oblast automatizace řízení strojů a robotiku. Marek Šantavý vede brněnskou a pražskou pobočku a stará se o oblast testovacích strojů a strojového vidění.

V průběhu své existence se firma začala specializovat na zakázky spojené s průmyslovou automatizací v oblasti automotive a elektrotechniky, zvláště pak na testovací stroje elektroniky v oblasti automobilového průmyslu.

Společnost Kentigen si ve spolupráci s klienty zakládá na pravidlech a hodnotách:

  • Výstupy nezakrývá licenčními modely.
  • Se zákazníky vždy jednají odborníci v oboru (technici).
  • Flexibilita a rychlost menší společnosti.
  • Změna je vítanou příležitostí.
  • Rychlost dodání je naší doménou.

A řídí se mottem Marka Šantavého:

„Dělám věci tak, jako bych je dělal sám pro sebe – ať už se jedná o služby nebo produkty. To znamená kvalitně, s péčí, zájmem a láskou.“

Jaká je historie Kentigenu, jak jsi vlastně začínal?
Když jsem v roce 2012 dokončil školu (VUT FIT), byl mi velkou inspirací můj otec, který většinu života podnikal. Založil jsem si proto živnost a začal samostatný byznys jako programátor měřicích a řídicích systémů. První projekty cílily především na oblast biomedicíny, jedním z nich byl třeba hemodynamický monitor. 

Když jsem v druhém roce podnikání založil Kentigen, zakázky nás začaly táhnout spíše do oblasti výroby, byly to například vodní čerpadla do aut (klimatizační soustavy), univerzální testovací stroje na PCB apod.

Postupem času přibývalo více zakázek spojených s průmyslovou automatizací z oblasti automotive a elektrotechniky a nyní většina zakázek směřuje právě sem. Naší specializací se staly testovací stroje pro elektroniku (Board level, Run-In, functional, EOL) například řídicích, telematických jednotek a senzorů, především pro velké hráče v oblasti automobilového průmyslu.

Jak vznikl název Kentigen?
Jménem Kentigen (z původního Kentigern, „vůdce, mistr, hlavní pán“), odkazujeme na tradici našich předků keltského původu, jakožto návrhářů a vynálezců, a zároveň na místo vzniku firmy, Hodonín.

Kentigen už funguje nějakou dobu, jak jsi se poučil ze svých zkušeností? Co dnes děláš jinak než na začátku svého podnikání?
Když se dívám zpět, dal bych lidem větší zodpovědnost mnohem rychleji a více s nimi sdílel svoje představy a plány. Také bych mnohem dříve přestal programovat a vést projekty po praktické stránce a věnoval se firmě v jiných oblastech, jako třeba rozvoj byznysu a strategické vedení.
Nyní denně přemýšlím nad tím, jak něco vylepšit/delegovat, aby se nám lépe žilo a pracovalo.

Když jsi zmínil lidi, jak to v Kentigenu funguje interně, jakou máte strukturu?
Naše struktura není moc členitá. Do hlavního vedení patří dva jednatelé:
Ivan Šantavý, který vede hodonínskou pobočku a má na starosti oblast automatizace řízení strojů a robotiku.
Já, jako druhý z jednatelů, se starám o brněnskou a pražskou pobočku. Má na starosti oblast testovacích strojů a strojového vidění.
V druhé linii jsou podpůrní členové managementu z řad našich kolegů.

Každoměsíčně také pořádáme společnou celofiremní snídani, kde sdílíme kompletní over-view nad uplynulým měsícem a výhled na další období. Naši project owneři komentují, jak si vedeme v různých projektech, jsou tam i vstupy za HR, Finance a Operations. Probíráme naši situaci včetně finančních výsledků a je naším zájmem, aby kolegové měli veškeré dostupné informace, jak se nám daří. Je klíčové, abychom byli všichni na stejné vlně a otevřená komunikace spolu se sdílením dat nám v tom hodně pomáhá.

Jaký je tvůj styl vedení lidí? Změnil se nějak v průběhu času?
Lídrem jsem se stal už v mladém věku a firma se během let postupně rozrostla. Proto se i můj styl vedení hodně změnil. Ze začátku jsem věřil v důsledné kontrolování a autoritativní přístup, protože jsem byl zvyklý, že veškerá odpovědnost ležela jen na mně. Po několika karambolech jsem zjistil, že to není udržitelný model a začal jsem se inspirovat stylem vedení světových lídrů a předních podnikatelů.

Nyní kladu velkou váhu na kooperaci, dávám kolegům možnost podílet se na vedení a s tím spojenou zodpovědnost. Věřím, že je nezbytně nutné lidi podporovat v růstu a dát jim potřebnou důvěru, podporu a ocenění.

Co děláte v Kentigenu proto, abyste byli v oblasti technologií na špičce svého oboru?
Sám jsem technik a velmi dobře rozumím potřebám svých kolegů: neustrnout a tu vůli posouvat věci stále dál. Proto maximálně podporuji jejich zájem o certifikace, kontinuálního zlepšování procesů i používaných nástrojů. Neustále hledáme další školení, semináře a setkání, které nás neudrží jen v obraze, ale naopak přinesou ty nejnovější trendy.

V Kentigenu má každý možnost přijít se „zlepšovákem“. Jsem pyšný na své kolegy, kteří si z vlastní iniciativy pořádají technické workshopy a odborná mini-školení, aby sdíleli svoje know-how.

Když se bavíme o školeních, dá se nějak kvantifikovat, kolik času jimi strávíte?
Naše R&D oddělení podporujeme nejen finančně, ale dáváme lidem velký prostor pro studium, certifikace, školení a vlastní rozvoj. Za rok 2019 strávili kolegové průměrně 141,5 hodin tréningem, studiem a odborným školením. V roce 2020 to bylo 105,9 hodin a v předchozím roce, 2021, jsme těmto aktivitám věnovali v průměru 154,9 hodin. V souhrnu na tyto aktivity, výzkum a vývoj, je to 43,8 % ze zisku.

Když se podíváme do oblasti automotive, kde se především pohybujete, je tu spousta konkurence. Jak se od ní lišíte?
Naše největší konkurence je až v Německu, jsou to společnosti Noffz a Konrad Technologies.
Není naší snahou kohokoliv kopírovat. Prošlapáváme svoji vlastní cestu, a proto se mezi naše největší konkurenční výhody řadí:

  • Formát spolupráce s našimi zákazníky, kdy žádné naše výstupy nezakrýváme licenčními modely.
  • Se zákazníky vždy jednají odborníci ve svém oboru (technici).
  • Flexibilita a rychlost menší společnosti.

Změna je pro nás výzva, chtěná záležitost, kterou vítáme.

Máš nějaké podnikatelské moto?
Nahlížet na věci tak jako bych je dělal sám pro sebe – ať už se jedná o služby, nebo produkty. To znamená kvalitně, s péčí, zájmem a láskou.

chcete šéfa jako je marek?

PŘIJĎTE MEZI NÁS!

IMG_2362

POTŘEBUJETE VYŘEŠIT TESTOVÁNÍ VE VÝROBĚ?

NAPIŠTE NÁM!